10 02 2008

JIF65 KURŞUN SALMA TORPİLİ DÖKÜMÜ

Kurşun Döküm için Torpilin ağaçtan plana göre kalıbını yapın. Ağaç süpürge sopası yuvarlak ve 2.5 cm. çapı ile uygun. Kalıbı iyice yağladıktan sonra bir kaba kartonpiyer alçısını cıvık olarak hazırlayın ve yatay olarak kalıbı yarısına kadar oturtun. Alçı donduktan sonra boş olan 4 köşesine yarım cm. lik çukur açın bunlar karşı alçıda çıkıntı olacağından kilit görevi yapacak ve 2 alçı kaymacak tam oturacak. Sonra 3-5 cm. yüksekliğinde kalıbın etrafına duvar yapın çevresini koli bandı ile bantlayın ve cıvık alçıyı dökün. Donduktan sonra dikkatlice 2 alçıyı ayırın. Kalıbı çıkarın baş tarafa kurşunun rahat dökülmesi için oyarak huni oluşturun. Yanlara 1-2 mm.lik ince çizikler açın bunlarda döküm esnasında sıkışan havanın kaçması içindir. Aksi halde kurşunun aralarında bu hava kabarcıkları kalarak düzgün dökümü engeller. İki alçıyı kilitler sayesinde oturtarak cezvede erittiğiniz kurşunu dikkatlice dökünüz. Döküm soğuduktan sonra önce kaba sonra ince zımpara ile pürüzlerini giderin.

Döküm öncesi alçı kalıbı ısıtırsanız daha iyi sonuç alınır. Sıcak döküm soğuk kalıp zıtlığından kalıp çatlama yapar. Alçıdan yaptığınız kalıp en fazla 2-3 dökümden sonra işlevini yitirir. Ancak ucuz ve pratik olması nedeniyle ihtiyacınız olduğunda yeniden yapmanız fazla zamanınızı almaz. Küçük aksesuarlarda çapa, matafora, liftin, pervane, kurt ağzı gibi. kalıp için mermer yapıştırıcı diye satılan (AKM-hakemi- hatemi) çift karışımlı madde ile kalıp yöntemi kullanılır. Bu konuda http://www.gemimodelciligi.com/kalip.doc size yardımcı olacaktır.

 

Dikkat: Kurşun erirken zehirli ve zararlı gazlar çıkaran bir madde olduğundan bu işlemi iyi havalandırılmış ortamda ve mutfak aspiratörünü çalıştırarak, çıkan dumanı solumadan yapmalısınız.

 

Sorularınız için maketgemi@hotmail adresime mail gönderebilirsiniz.

Tahta Kalıp

İki kalıbın tam oturması için Kilitler

Hava kabarcıklarını tahliye etmek için kanallar

Salma palasının girmesi için gerekli kanal için aynı ebatta alimünyum parça kondu.

İki kalıp birleştirildi ve döküme hazır

Kurşunun eritilmesi

Döküm sonrası. Kurşun miktarı az geldiğinden burun kısmı eksik kaldı.

Pürüzler zımparalanacak

Pürüzler zımparalanacak

Yeterli kurşun ile yeniden döküm yapılarak zımparandı ve son şeklini aldı.

Torpil ve salma

 

 

1963
0
0
Yorum Yaz